تفاوت سینک توکار و روکار

تفاوت سینک توکار و روکار چه میباشد؟ سینک توکار بهتره یا روکار؟ دوام و زیبایی کدام مدل بیشتر میباشد؟

اگر قصد خرید سینک دارید و با سوالات بالا مواجه شدید کاملا جای درستی آمدید! در سال‌های قبل انتخاب و خرید سینک خیلی ساده‌تر از این حرفا بود! اما این‌ روزها با تنوع برندهای مختلف و اضافه شدن مدل توکار انتخاب کمی دشوارتر شده است. راهکار انتخاب بهترین مدل فقط  داشتن اطلاعات لازم از سینک، قبل از خرید میباشد . ما این مقاله را دقیقا برای این هدف نوشتیم ، یعنی بهترین انتخاب برای شما چیست! اینجا قرار است همه چیز درباره مدل‌های سینک و تفاوت سینک توکار و روکار را یاد بگیریم. پس ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

سینک توکار بهتره یا روکار؟

عموما سینک‌ها در دو دسته‌ی توکار و روکار قرار می‌گیرند. بنابراین اولین مساله در خرید سینک انتخاب نوع آن میباشد. اگر بخواهیم صادقانه بگوییم هرگز نمیتوانیم بگوییم سینک توکار بهتر است یا روکار! هر کدام از این مدل‌ ها مزایا و معایب خودشان را دارند و انتخاب مدل مناسب، فقط به انتظارات و سلیقه شما بستگی دارد. پس بهترین کار این میباشد که درباره هر کدام از این مدل‌ها و تفاوتشان بدانید تا در نهایت تصمیم گیری کنید که کدام سینک برای آشپزخانه‌ شما مناسب میباشد.

سینک روکار چیست؟

سینک‌های قدیمی و متداولی که در اکثر خانه‌ها دیده‌ایم سینک روکار میباشند. اگر در تشخیص این مدل مشکل داشتید کافی میباشد به لبه‌ها توجه کنید. سینک روکار همانطور که از نامش پیدا می باشد  روی سطح کابینت نصب می‌شوند و لبه‌های آن قابل مشاهده میباشند.

تفاوت سینک توکار و روکار
تفاوت سینک توکار و روکار

سینک توکار چیست؟

در سال‌های قبل توجه چندانی به طراحی ظاهری تجهیزات آشپزخانه نمی‌شد. در واقع عامل اصلی خرید فقط کیفیت و دوام سینک بود. اما با اهمیت پیدا کردن دکوراسیون داخلی، برندها در طراحی و زیبایی سینک به رقابت با هم پرداختند. سینک توکار در نتیجه همین تحول ها را به بازار عرضه کرد. در این مدل بر خلاف مدل روکار، هیچ لبه‌ای از بیرون دیده نمی‌شود و لگن سینک داخل فضای کابینت نصب شده است.

تفاوت سینک توکار و روکار

تا اینجا با ماهیت دو مدل آشنا شدیم. حالا با این پیش‌ زمینه می‌توانیم تفاوت سینک توکار و روکار را بررسی کنیم. ما برای دسته‌بندی های بهتر، ما این تفاوت ها را دسته بندی کرده ایم تا شما بتوانید انتخابی درست داشته باشید.

۱- زیبایی و ظاهر سینک توکار و روکار

نمیتوانیم این موضوع را انکار کنیم که زیبایی سهم زیادی در انتخاب محصول را ندارد. در مقایسه سینک روکار و توکار باید گفت که مدل توکار ظرافت و زیبایی بیشتری را دارد. در اکثر آشپزخانه‌های مدرن و حرفه‌ای از سینک توکار استفاده کنیم. اگر یک مجله یا ژورنال دکوراسیون داخلی را ورق بزنید به‌ خوبی متوجه میشوید که امروزه در آشپزخانه‌های مدرن کمتر از مدل روکار استفاده میکنیم. از نظر تنوع مدل نیز، سینک روکار در شرایط خوبی قرار دارد و با انواع فرم‌های مربع، دایره، مستطیل و … قابل خریداری است. در نهایت اگر اولویت شما، زیبایی آشپزخانه میباشد بهتر است یکی از مدل‌های توکار را انتخاب کنید.

تفاوت سینک توکار و روکار
تفاوت سینک توکار و روکار

۲- نگهداری از سینک توکار و روکار

تجهیزات آشپزخانه به دلیل استفاده مداوم، به تمیز کردن و مراقبت دائمی نیاز دارند. به همین خاطر قبل از انتخاب مدل سینک بهتر میباشد به شرایط نگهداری آن هم توجه کنیم:

در مدل توکار ، رطوبت و قطرات آب به سادگی می‌توانند وارد سطح کابینت شده و به همین دلیل خشک کردن اطراف سینک بعد از هر بار استفاده ضروری میباشد. باقی ماندن آب و رطوبت روی کابینت می‌تواند بعد از مدتی باعث پوسیدگی آن گردد. البته این آسیب بیشتر در کابینت‌های ام دی اف اتفاق می‌افتد. اگر کابینت شما از متریال ضد آبی مثل کورین باشد، نگرانی بابت پوسیدگی آن وجود ندارد.
اگر حوصله خشک کردن مداوم اطراف سینک را ندارید بهتر میباشد از مدل‌های روکار استفاده کنید. در سینک روکار اگر آب به اطراف پخش شوند روی صفحه سینک و در محدوده لبه قرار می‌گیرند. به همین دلیل نگرانی از بابت آسیب به صفحه کابینت اطراف وجود ندارند.

۳- تفاوت سینک توکار و روکار در نصب

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های سینک توکار و روکار نحوه نصب این سینک ها می باشد. در مقایسه این دو مدل باید بگوئیم که نصب سینک روکار ساده تر میباشد. اما در هر صورت برای آب‌بندی درست و پیشگیری از مشکلات ، بهتر است برای نصب تمام مدل‌های سینک از یک متخصص با تجربه حتما مشاوره و کمک بگیرید.

در نصب سینک روکار، صفحه کابینت به صورت عرضی برش داده می‌شوند و لبه‌های سینک روی کابینت قرار می‌گیرند. در ادامه به کمک چسب آکواریوم یا نوار آب‌بندی دور تا دور سینک پوشیده می‌شوند.
در نصب سینک توکار، به کمک شابلون یا متر، صفحه کابینت طبق ابعاد سینک برش داده می‌شوند. سپس سینک درون این فضا قرار میگیرد به طوری که لبه‌ی آن پایین‌تر از سطح کابینت باشد. در آخر بست‌ها محکم می‌شوند و آب‌ بندی دور سینک انجام میگیرد.

تفاوت سینک توکار و روکار در نصب

 کیفیت سینک توکار بهتر میباشد یا روکار؟

توجه به کیفیت در خرید سینک اهمیت ویژه‌ای دارد. چون هم برای استفاده دراز مدت خریداری می‌شود و هم به دلیل مجاورت دائمی با آب، باید سطح خوبی از کیفیت را داشته باشد. حقیقت این میباشد که کیفیت سینک توکار و روکار هیچ تفاوتی با هم ندارد!

در واقع مواد اولیه این دو مدل یکسان میباشد و تفاوت سینک توکار و روکار فقط در فرم ظاهری و نصب آن‌ ها می باشد. اکثر تولیدکنندگان مدل‌های متنوع و باکیفیتی را در هر دو نوع ارائه می‌دهند. برای انتخاب یک سینک باکیفیت بهتر میباشد به نکات زیر توجه کنیم:

محصول خود را از برندهای معتبر و با گارانتی تهیه کنید.

به کیفیت استیل استفاده شده در سینک توجه بکنید. استیل ۱۰/۱۸ و استیل ۳۰۴ از مرغوب‌ترین مواد برای ساخت سینک میباشند.
ضخامت ورقه سینک بهتر میباشد ۰.۷ و بالاتر باشد.
سینک‌های شیشه‌ای برای دوام و کیفیت بالا، باید از شیشه سکوریت نشکن باشند.
برای درزبندی درست، نوارهای مخصوص آب‌بندی بهتر از چسب آکواریوم عمل می‌کنند. و همچنین برندهای خوبی در بازار موجود است)

همچنین شما باید در خرید سینک به شیرآلات آن هم توجه کنید ، چون سینک ظرفشویی انتخابی شما ، اگر بخواهیم فقط جنبه زیبایی آن را در نظر بگیریم ، رابطه مستقیم با شیرآلات شما دارد.

 

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + سه =