شیرآلات سرامیکی

شیرآلات سرامیکی نسل جدیدی از انواع شیرآلات میباشند که هم برای شیرآلات آشپزخانه و هم در شیرآلات سرویس های بهداشتی کاربرد دارند. در گذشته از آلیاژ برنج برای ساخت شیرآلات سنتی استفاده می کردیم که امروزه در بسیاری از کشور های جهان دیگر کاربردی ندارند.

برنج، آلیاژ مس و روی میباشد که به دلیل داشتن معایبی خاص در حال کنار گذاشته شدن میباشد. حقیقت آن میباشد که صنایع ساخت شیرآلات از گذشته تا به امروز تغییرات زیادی کرده است و دلیل آن پیشرفت های انجام شده در حوزه متالورژی برای ارائه آلیاژهای جدید به همراه بهره وری از تکنولوژی های جدید در ساخت شیرآلات میباشد.

آرکا سفید کروم | شیرآلات بهداشتی | شیرآلات بهداشتی فیروزه
آرکا سفید کروم | شیرآلات بهداشتی | شیرآلات بهداشتی فیروزه

 

اگر قصد بازسازی حمام و یا آشپزخانه خود را دارید و یا اینکه متوجه پوسیدگی و از کار افتادن شیرآلات منزل خود شده اید، باید بتوانید شیرآلات مناسب خود را به درستی انتخاب کنید. در این صورت شما به یک راهنمای خرید مناسب نیاز دارید تا با آشنایی با اصطلاحات فنی این حوزه قادر به انتخاب صحیح باشید.

شیرآلات سرامیکی ، شیرآلات سنتی

همانطور که در قبل گفتیم جنس شیرآلات سنتی از آلیاژ برنج میباشد. شیرآلات سنتی به صورت دو دستگیره ای ساخته می شوند. باز و بسته کردن جریان آب با استفاده از چرخش دستگیره ها انجام می شود. تنظیم شدت جریان آب در هر دستگیره امکانپذیر است اما برای تنظیم دما چرخش هر دو دستگیره مورد نیاز است.

آیدا سفید طلایی | شیرآلات بهداشتی | شیرآلات فیروزه
آیدا سفید طلایی | شیرآلات بهداشتی | شیرآلات فیروزه

 

یکی از مهمترین دلایل کنارگذاری شیرآلات سنتی  معضل کمبود منابع آبی در بسیاری از کشورهای جهان میباشد. از معایب شیرآلاتی سنتی این می باشد که شیرآلات سنتی اتلاف آب زیادی دارند. برای مثال در زمان تنظیم کردن دما با باز کردن آب سرد مقدار زیادی از آب هدر می رود تا بتوانید در این زمان با چرخاندن دستگیره آب گرم، دمای مطلوب را بدست آورید. همچنین سرعت قطع و وصل کردن جریان آب به دلیل حرکت چرخشی دستگیره ها کند مشود و مجموعه این عوامل باعث اتلاف مقادیر زیادی از آب می گردد.

شیرآلات سرامیکی

شیرآلات سرامیکی از نوع تک دستگیره ای میباشند که به آنها شیرآلات اهرمی نیز گفته می شود. قطع و وصل کردن جریان آب با استفاده از بالا و پایین کردن اهرم انجام می شود. برای تنظیم دمای آب نیز اهرم شیر باید به سمت راست و چپ گردش کند.

گیسو سفید کروم | شیرآلات فیروزه | شیرآلات بهداشتی
گیسو سفید کروم | شیرآلات فیروزه | شیرآلات بهداشتی

 

به این نوع، شیرآلات میکسر هم گفته می‌شود. زیرا به دلیل داشتن صفحه سرامیکی قادر به اختلاط آب گرم و سرد تنها با استفاده از یک اهرم میباشند. این دیسک های سرامیکی یکی ثابت و دیگری تحت تاثیر اهرم متحرک میباشد. چرخش ۹۰ درجه ای اهرم شیر باعث می شوند تا این دو دیسک هموار شده و در نتیجه جریان آب برقرار شوند. اما زمانی که دیسک ها ناهماهنگ شوند جریان آب قطع می شود.

تفاوت شیرآلات سرامیکی با انواع سنتی

به طور کلی شیرآلات سرامیکی در استفاده های طولانی مدت کمتر به تعمیر نیاز پیدا می کنند و نگهداری از آنها ساده تر میباشد.

مشکل اصلی شیرآلات سنتی به غیر از اتلاف آب، چکه کردن آب نیز میباشد. زیرا در این نوع شیرآلات از واشر های لاستیکی استفاده می کنیم. در واقع جریان آب با استفاده از همین واشر برقرار می شود. در صورتی که واشر صدمه ببیند به سرعت دچار نشتی می شویم. مهمترین عامل صدمه دیدن واشر ها چرخش دستگیره‌های شیرآلات میباشد که معمولاً فشار وارد شده در هنگام چرخش دستگیره به مرور زمان باعث هرز رفتن واشر می گردد.

آیدا طلایی | شیرآلات بهداشتی | شیرآلات فیروزه
آیدا طلایی | شیرآلات بهداشتی | شیرآلات فیروزه

 

اما این مشکل در شیرآلات سرامیکی به دلیل وجود کارتریج یا همان دیسک سرامیکی کاملا از بین می رود. به همین دلیل مشکل چکه کردن آب در این شیرآلات وجود ندارد. این تکنولوژی باعث شده است تا شیرآلات سرامیکی از انعطاف پذیری زیادی برای باز و بسته کردن جریان آب برخوردار گردند. ضمن اینکه به دلیل سخت تر بودن سرامیک نسبت به لاستیک میزان فرسایش شیرآلات سرامیکی کمتر میباشد و به ندرت به تعمیر نیاز پیدا می کنند.

استفاده از شیرآلات اهرمی به‌ خصوص برای آشپزخانه ضروری میباشد. زیرا عمل باز و بسته کردن شیر آب تنها با یک حرکت روبه بالا و پایین و حتی با استفاده از آرنج امکان پذیر میباشد.

فروشگاه اینترنتی شیرآلات بهداشتی فیروزه

به طور کلی امروزه حتی در کشور ایران نیز کمتر از شیرآلات سنتی استفاده می کنند. کاربرد و مزیت های خوب شیرآلات اهرمی یا همان سرامیکی در اکثر خانه های امروزی مشاهده می شود. شیرآلات اهرمی نیز به لحاظ طراحی دارای انواع مختلفی میباشد که می توانید با توجه به سبک دکوراسیون منزل خود مدل های مدرن و یا کلاسیک آن را انتخاب کنید.

شیرآلات بهداشتی فیروزه  بورس فروش انواع لوازم و تجهیزات سرویس بهداشتی و آشپزخانه میباشد که در این فروشگاه می توانید تنوع زیاد محصولات به همراه قیمت های مناسب را پیدا کنید. شما علاوه بر خرید حضوری می توانید محصولات مورد نظر خود را در وبسایت این فروشگاه مشاهده کنید و در صورت انتخاب و یا اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =