انواع پرلاتور

پرلاتور (aerator) چیست؟

در خروجی آب شیرآلات بهداشتی (faucet) مانند آبریز شیر دوش روشویی، ظرفشویی و خروجی شلنگ توالت از قطعه ای به نام پرلاتور یا سرشیر کاهنده مصرف آب استفاده می شود. پرلاتورها از خانواده قطعات کاهنده میباشند و هدف از بکارگیری این قطعه در شیر آب، کاهش مصرف آب، کنترل جریان آب، جلوگیری از فشار زیاد آب و پاشیده شدن آب به اطراف سینک و همچنین یکنواختی خروج آب در بهترین شیرآلات میباشد. پِرل (pearl) در انگلیسی به معنای مروارید است  و پرلاتور به اصلاح آب را به جریانی مروارید مانند تبدیل می کنند.

انواع پرلاتور بر حسب جریان خروجی آب

میزان صرفه جویی و نوع جریان آب خروجی در نمونه های مختلف پرلاتور، متفاوت میباشد.

۱- Aerated stream پرلاتور هوا دهنده ، انواع پرلاتور

این نوع آبفشان هوا را با آب مخلوط می کند و جریان آب حجیم تر و سفید تر خروجی در عین ایجاد حسی نرم روی پوست، به اطرف پاشیده نمی گردد. این نوع پرلاتور معمولا برای شیرآلات منزل استفاده میشوند.

پرلاتور هوا دهنده

۲- Laminar stream پرلاتور لَمینار ، انواع پرلاتور

این نوع آبفشان مخصوص کنترل جریان آب بصورت مستقیم و بدون هوا میباشد. برای نصب در اماکنی که جریان آب بیشتری مورد نیاز میباشد مانند اماکن بهداشتی درمانی مناسب میباشد.

پرلاتور لَمینار

۳- Spray system پرلاتور اسپری کننده ، انواع پرلاتور

در مناطقی که فشار آب کمتر از میزان مورد نیاز برای تولید جریان آب مخلوط با هوا و یا خالص لمینار میباشد ، از این نوع پرلاتور برای تولید خروجی آبی با الگوی دوش استفاده می شود. این جریان به اندازه ای پراکنده و در عین حال متمرکز میباشد که در هنگام شستشو تمام سطح دست را پوشش می دهد.

پرلاتور اسپری کننده

۴- Rain Spray stream پرلاتور اسپری کننده باران ،انواع پرلاتور

این پرلاتور تجربه متفاوتی را برای مصرف کننده ایجاد می کند: حس دوش گرفتن مختص دستان شما است. تعداد زیادی خروجی ریز آب، به تولید جریانی وسیع و اشباع شده با هوا منجر میشوند.

پرلاتور اسپری کننده باران

۵- Mikado stream (پرلاتور میکادو)

آبفشان میکادو، جریان آب را به طرحی چشمگیر تبدیل میکند. طرح خارق العاده و چهارخانه جریان آب خروجی از این پرلاتور آن را به مکمل دکوراسیون های خاص و جذاب تبدیل می کند.

پرلاتور میکادو

چطور پرلاتور (آبفشان) را نصب و یا تعویض کنیم؟

جهت نصب پرلاتور از قطعه ای به نام بوش استفاده می کنیم که بهمراه واشری زیر پرلاتور آب بندی بهتر را تامین می کند. پس از قرار دادن پرلاتور در بوش بهتر میباشد آنرا با دست در مسیر خروج آب بست و آب بندی کرد. استفاده از آچار برای محکم کردن آن، ممکن میباشد در هنگام باز و تمیز کردن رسوبات ایجاد دردسر کند.
در بعضی موارد بعلت جمع شدن شن و ماسه آب و یا تاسیسات منزل در پشت پرلاتور شیرآلات (علم شیر) و یا شلنگ، فشار آب کم و یا آب به اطراف پاشیده شود. در این صورت بوش را باز کرده و توری پرلاتور را با استفاده از فشار آب تمیز کنید. همچنین می توان پرلاتور را برای یکی دو ساعت درون سرکه قرار دهید و پس از تمیز شدن در جای اولیه خود نصب کنید.

پرلاتور ضد رسوب چیست؟

شرکت هایی مانند نئوپرل سوییس خلاقیت هایی در این زمینه به خرج داده و پرلاتورهایی ضد رسوب طراحی کرده است. در این پرلاتورها به جای استفاده از شبکه توری معمولی، از مواد نرمی مانند پلاستیک استفاده می کنیم. به دلیل انعطاف پذیر بودن این مواد، رسوبات و املاح جمع شده با مالش دست از آبفشان ریزش می کنند و یا با هر بار باز و بسته شدن آب در اثر حرکتِ قطعه ای مانند پیستون در داخل پرلاتور، رسوب های جزئی خارج می شوند.

پرلاتور سکه ای چیست؟

یکی از نکات مهم درمورد پرلاتورهای سکه ای شیرآلات این میباشد که به راحتی با دست و بدون نیاز به آچار قابل باز و تمیز کردن میباشند چون ممکن میباشد همه مصرف کننده گان آچار دسترسی نداشته باشد.

پرلاتور سکه ای

پرلاتورهای سکه ای بهمین منظور طراحی شده است که با سکه یا کلید قابل باز کردن و رسوبگیری هستند. باید مراقب باشید که به اندازه ای آنها را محکم کنید تا دفعات بعدی هم به راحتی باز شوند.
پرلاتور (سرشیر کاهنده مصرف آب) در آبریز شیر روشویی، شیر ظرفشویی، شیر حمام و خروجی شلنگ در شیر توالت کاربرد بسیاری دارند. بوش و پرلاتور هم مانند سایر قطعات شیرآلات اهرمی دارای گارانتی میباشند. درصورت بروز هرگونه مشکل، سوال فنی و یا راهنمای در زمینه خرید شیرآلات با واحد خدمات ما تماس بگیرید.

منبع :    kavianhamafzaneoperl

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

نیاز به راهنمایی دارید؟آنلاین هستم