نقش شیرآلات در مصرف آب

با توجه به این که ایران جزو کشورهای گرم و خشک محسوب می شود و سالیانه با مشکل کم آبی مواجه است , تک تک ما انسان ها وظیفه داریم در مصرف آب صرفه جویی کنیم. در این مقاله می خواهیم نقش شیرآلات در مصرف آب را بررسی کنیم.

بدون شک شیرآلات نقش مهمی در مصرف آب ایفا می کنند , اما نکته مهم تر در مصرف آب عادات رفتاری و سبک زندگی افراد می باشد. ما انسان ها با تغییر بعضی از رفتارهای خود می توانیم تا حد زیادی باعث صرفه جویی در مصرف آب شویم.

نقش شیرآلات کم مصرف

بسیاری از مردم بر این باورند که استفاده از شیرآلات کم مصرف باعث کاهش فشار آب می شود. این مسأله با استفاده از آبفشان مناسب قابل حل است. پرلاتور باکیفیت در شیرآلات بهداشتی کم مصرف با ترکیب مناسب آب و هوا، فشار آب را حفظ می کند.

کاهش فشار آب ممکن است به دلیل فشار آب کم در لوله ها و یا ارتفاع ساختمانی که شیرآلات در آن نصب می شوند باشد. در صورت وجود این مشکلات بهتر است از نصب شیرآلات بهداشتی کم مصرف در ساختمان خودداری کنیم.

عوامل موثر در کاهش مصرف آب

مهمترین عاملی که در شیرآلات کم مصرف باعث کاهش مصرف آب می شود, سرشیر کاهنده مصرف آب مناسب است. پرلاتور در شیر آب کم مصرف، هوا را با آب مخلوط می کند و جریان حاصل را با فشاری مناسب از شیر آب خارج می کند. این مکانیزم باعث می شود جریان آب خروجی همواره فشار یکسانی را حفظ کند و حالتی کف مانند داشته باشد.
پرلاتور یا آبفشان به دلیل طراحی داخلی آن، مانند یک الک عمل کرده و جریان آب را به بخش هایی کوچکتر تقسیم می کند. درنتیجه باعث ورود هوا به میان آن می گردد و با ثابت نگه داشتن حجم جریان خروجی آب، فشار آب را حفظ می کند.

کارتریج مناسب یکی دیگر از عوامل کاهش مصرف آب در شیرآلات کم مصرف است. کارتریج های متداول در ایران، 40 میلیمتری با دبی 22 لیتر در دقیقه و کارتریج 35 میلیمتری با دبی 20 لیتر در دقیقه هستند.

لازم به ذکر است قطر کارتریج به تنهایی نقشی در کاهش مصرف آب ندارد و مجموعه ای از عوامل کنار یکدیگر باعث کاهش مصرف آب می شوند.

استفاده از شیرآلات هوشمند

شیرآلات هوشمند بر اساس ارسال و دریافت سیگنال نور مادون قرمز کار می کنند. بدین صورت که در زمان استفاده از این شیرآلات ، باید دست خود را در معرض دید سنسورهای مادون قرمز قرار دهید تا شیر آب شروع به کار کند. پس از جاری شدن آب، بر طبق زمانبندی خاص، بدون تماس دست، جریان آب قطع خواهد شد. به همین علت استفاده از شیرآلات چشمی و هوشمند موجب صرفه جویی در مصرف آب خواهد شد. همچنین اگر جسمی به صورت ثابت در مقابل سنسور قرار بگیرد سنسورهای شیرآلات هوشمند در مدت زمان مشخص، به طور اتوماتیک جریان آب را قطع خواهند کرد.

شیرآلات هوشمند | شیرآلات چشمی | شیرآلات مدرن | شیرآلات کاهنده مصرف آب

سردوش های کم مصرف

تحقیقات ثابت کرده است , بیشترین هدر رفت آب در مصارف خانگی مربوط به زمان های استحمام و دوش گرفتن است. البته مقدار مصرف آب طی دوش گرفتن بستگی به عادات رفتاری، تعداد دفعات دوش گرفتن در روز و شدت جریان آب دارد اما به طور میانگین حدود ۳۰ درصد تخمین زده شده است.  برای رفع این مشکل بهتر است که از سردوش های کاهنده مصرف آب استفاده شود. این سردوش ها با عمل اختلاط هوا با آب باعث می شوند که ضمن حفظ فشار مطلوب، مقدار آب کمتری از سردوش خارج شود. همچنین با حفظ گرمای آب به صرفه جویی در انرژی گرمایشی نیز کمک می کند. استفاده از این سر دوش ها مقدار مصرف آب را تا ۱۱ لیتر در دقیقه کاهش می دهد.

سردوش کم مصرف | شیر کم مصرف | دوش مدرن

فلش تانک های کم مصرف

استفاده از فلاش تانک های دو مرحله ای می تواند تا ۲۰ درصد به صرفه جویی آب در مصارف خانگی و همچنین حفظ پاکیزگی محیط کمک کند. مصرف آب در فلاش تانک ها ۳ تا ۶ لیتر در دقیقه است. عملکرد آنها به این صورت است که ابتدا تحت فشار، آب ورودی را متراکم می کند و پس از آن عمل پر شدن تا زمانی ادامه می یابد که فشار هوا و فشار آب یکسان شود. سپس به هنگام مصرف هوای متراکم شده آب را تحت فشار به سمت خروجی هدایت می کند.

شیرآلات بهداشتی | فلش تانک کم مصرف | انواع فلش تانک |
 

تجهیزات کاهنده فشار و جریان آب در شیرآلات

شاید ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین کار در راستای کاهش مصرف آب تعویض سرشیر‌ ها و مجهز نمودن شیرآلات به در‌فشان‌های کاهنده مصرف است , که در حال حاضر به وفور در بازار یافت می شود. این درفشان‌ها به ازای هر نفر (‌با فرض دو بار مصرف در روز‌) و هر مرتبه یک دقیقه مصرف آب را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد. به جز موارد یادشده از تجهیزاتی همچون شیر آب پدالی که بیشتر در اماکن عمومی می تواند مورد استفاده قرار گیرد نیز می توان نام برد.

با توجه به موارد گفته شده و نتایج تحلیل‌های کارشناسان می توان نتیجه گرفته که نصب شیرآلات و تجهیزات جدید موجب کاهش حدود ۱۵ تا ۵۰ درصدی در مصرف آب و به طور متوسط موجب کاهش مصرف آب خانگی به میزان ۳۲ درصد در مصارف شهری می شود.

متعلقات شیرآلات

انواع متعلقات شیرآلات نیز به طور مستقیم در میزان مصرف آب نقش دارند. در صورت استفاده از متعلقات غیر استاندارد, هنگام نصب شیرآلات دچار مشکل می شوید.

حتی اگر موفق به نصب شیرآلات شوید , ممکن است پس از مدتی به علت دقیق نبودن اتصالات و بی کیفیت بودن شیرآلات دچار مشکلاتی مانند چکه کردن آب و یا نشتی آب شوید.

 

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 1 =

نیاز به راهنمایی دارید؟آنلاین هستم