نحوه نصب شیرآلات اهرمی | آموزش نصب شیرآلات اهرمی | نصب شیرآلات اهرمی | نصب آسان شیرآلات روشویی

یکی از مشکلاتی که ممکن است پس از نصب شیرآلات و یا مدتی استفاده از شیرآلات رخ دهد، چکه کردن شیر آب است. این مسأله علاوه بر به هدر رفتن آب باعث ایجاد رسوب و لک و حتی خیس شدن اطراف شیر آب می گردد. اگر می خواهید بدانید دلایل چکه کردن شیرآلات چیست و چگونه می توانید این مشکل را حل کنید با ما همراه باشید.

دلایل چکه کردن آب از شیرآلات

  1. مشکل در حلقه چنبری (O-Ring)

از یک پیچ ساقه‌ای برای نگه داشتن دستگیره‌ شیرآلات در جای خود استفاده می‌شود. این پیچ به یک دیسک متصل است که با نام حلقه چنبره (O-Ring) شناخته شده است. این یکی از جاهاییست که مشکل چکه کردن آب از آن شروع می‌شود. این حلقه ممکن است به مرور زمان و با استفاده مکرر آسیب دیده یا شل شود که در نهایت منجر به چکه کردن شیر آب می‌شود. اگر مشکل حلقه قابل تعمیر بود می‌توانید آن را تعمیر کرده و سر جای خود قرار دهید , در غیر این صورت باید یک حلقه چنبری نو خریده و جایگزین کنید.

  1. پوسیدگی دریچه بین دستگیره شیر و دهانه شیر

Valve seat یک وسیله حلقه‌ای شکل است که بین دستگیره شیر و دهانه شیر قرار می‌گیرد و در حقیقت موجب باز و بسته شدن آب می‌شود. انباشت رسوبات آب ممکن است به مرور زمان موجب شود این حلقه پوسیده شود و این دریچه برای عبور آب نیمه باز بماند. بنابراین شیرآلات شروع به چکه کردن می‌کنند. بنابراین لازم است که هرزگاهی نسبت به تمیزکردن این وسیله اقدام کنید تا پوسیده نشود و با این مشکل برخورد نکنید.

  1. واشر کهنه و پوسیده

این مساله یکی از معمول‌ترین مشکلاتیست که منجر به چکه کردن شیر آب می‌شود. هر بار که آب را باز و بسته می‌کنید، واشر به روی Valve seat فشره می‌شود. بنابراین طبیعیست که به مرور زمان پوسیده یا کهنه شود که نتیجه آن چکه کردن شیر آب خواهد بود. معمولا برطرف کردن این مشکل بسیار ساده است و فقط کافیست واشر جدید را جایگزین کنید. این مشکل معمولا در شیرآلات فشاری (Compression Faucet) رخ می‌دهد.

  1. نصب نادرست واشر

یکی از مهمترین دلایل چکه کردن آب از شیرآلات , نصب نادرست واشر می باشد که معمولا به علت بزرگتر بودن سایز آن می باشد. بسیار مهم است که واشری که تهیه می‌کنید کاملا اندازه باشد , در واقع  نصب یک واشر بزرگتر , مانند استفاده از شیرآلات بدون واشر می باشد. در غیر اینصورت به نظر می‌رسد اصلا واشری در شیرآلات وجود ندارد و آب حتی بیش از پیش هدر می رود. شاید لازم باشد در چنین مواقعی از افراد خبره در زمینه نصب و تعمیر شیرآلات خانگی کمک بگیرید.

پیش از شروع تعمیر شیرآلات، موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • آب را ببندید تا در صورت باز کردن شیر, آب با شدت زیاد خارج نشود.
  • تخلیه سینک را ببندید و روی آن را یک پارچه قرار دهید تا اگر شیر همچنان چکه می‌کند متوجه شوید.
  • اگر قبلا شیرآلات را باز نکرده‌اید و با نحوه قرار گرفتن وسایل داخل آن آشنایی ندارید , قبل از شروع از آن عکس بگیرید تا بتوانید برای چیدن مجدد آن‌ها از عکس کمک بگیرید و به مشکل برنخورید.

به یاد داشته باشید شیرآلات نقش مهمی در میزان مصرف آب دارند. بنابراین اگر شیرآلات منزل شما مشکلی دارند آن را پشت گوش نیندازید و مشکل را برطرف کنید.

انواع شیرآلات

شیرآلات فشاری

همانطور که گفته شد، یکی از اصلی‌ترین مشکلات شیرآلات فشاری مشکل کهنه شدن واشر است. برای برطرف کردن این مشکل باید ابتدا پیچ روی دستگیره شیر آب را باز کرده و دستگیره را از جای خود خارج کنید. پس از این مرحله به یک پیچ ساقه‌ای شکل می‌رسید , که روی واشر قرار گرفته است. آن را نیز باز کنید تا به واشر برسید. حال می‌توانید ببینید واشر پوسیده است یا فقط درست در جای خود قرار نگرفته. واشر را تعویض کنید و تمامی مراحل را تکرار کنید و دستگیره شیر آب را سر جایش قرار دهید.

شیرآلات توپی

این نوع شیرآلات از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است و همین مساله پیدا کردن مشکل چکه کردن شیر آب را دشوار می‌سازد. شما می‌توانید به طور کلی مشکل چکه کردن این نوع شیرآلات را با خرید و جایگزینی یک کیت جدید برطرف کنید. در واقع با این کار تمامی قسمت‌های شیرآلات توپی نو می‌شوند.

ابتدا پیچ دستگیره را باز کنید. با استفاده از یک انبردست قابل تنظیم کلاهک روی شیر را بردارید. اگر کیت تعمیر شیرآلات توپی را تهیه کرده باشید , در آن ابزار مخصوص تمامی مراحل جداکردن و تعویض شیر وجود دارد. هرچند در نهایت تعمیر یا تعویض شیرآلات توپی به اندازه شیرآلات فشاری ساده نیست و دردسرهای خاص خودش را دارد. بنابراین اگر زمان زیادی برای آزمون و خطا ندارید بهتر است از یک متخصص برای این کار کمک بگیرید.

شیرآلات کارتریجی

همانند روش‌های قبل، برای تعمیر شیرآلات کارتریجی نیاز است , ابتدا دستگیره را از بدنه جدا کنید تا به اجزای داخلی شیرآلات برسید. دستگیره این نوع شیرآلات نیز با پیچ متصل است , بنابراین باز کردن آن ساده است. مشکل این نوع شیرآلات اغلب خراب شدن حلقه چنبره یا O-Ring است. بنابراین لازم است با انبر، کارتریج را نیز جدا کنید تا به این حلقه برسید. برای جداکردن حلقه می‌توانید از یک چاقو کمک بگیرید. پس از جداکردن حلقه معیوب، حلقه جدید را در جای آن قرار دهید و کارتریج را روی آن قرار داده و دستگیره را نیز مجدد پیچ کنید.

شیرآلات دیسکی

شیرآلات دیسکی نیز , یکی دیگر از انواع شیرآلاتی هستند که تعمیر و تعویض آن‌ها کار ساده‌ای نیست. بنابراین شاید لازم باشد , پیش از اینکه دست به کار شوید , با یک فرد متخصص مشورت کنید. شیرآلات دیسکی تک اهرمی هستند، بنابراین همه چیز با باز کردن اهرم یا دستگیره شیرآلات حل نمی‌شود. اگر مشکل از دیسک یا حلقه چنبره باشد نیاز خواهید داشت تا دهانه یا خرطومی شیر را نیز از جایش باز کنید تا به این اجزا برسید. بنابراین به طور کل نیاز است این نوع شیر کاملا از هم باز شده و از اول سرهم بندی شود.

نکته آخر

به یاد داشته باشید استفاده از شیرآلات استاندارد , نقش مهمی در جلوگیری از مشکلاتی مانند چکه کردن آب دارد. بنابراین هنگام خرید شیرآلات دقت کنید و سعی کنید محصولاتی را تهیه کنید که دارای گارانتی و خدمات پس از فروش می باشند

 

 

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

نیاز به راهنمایی دارید؟آنلاین هستم