برخی از مشکلات شیرآلات اهرمی

شیرآلات بهداشتی , جزو پرمصرف ترین وسایل منزل می باشند. شیرآلات به دلیل پرمصرف بودن ممکن است , پس از مدتی دچار مشکلاتی شوند. در این مقاله قصد داریم به برخی از مشکلات شیرآلات اهرمی اشاره کنیم.

برخی از مشکلات ایجاد شده توسط شیرآلات اهرمی

سفت شدن شیرآلات

همانطور که می دانید بیشتر شیرآلات ساختمانی از نوع اهرمی هستند، ولی متاسفانه با وجود استفاده از مواد اولیه مرغوب، بعد از مدتی استفاده، شیر اهرمی سفت می شود. سفت شدن شیرهای اهرمی دلایل متفاوتی دارد که عبارتند از :

خشک شدن مغزی و واشر
جرم گرفتن مغزی
فرسوده شدن واشر
خرابی مغزی

گاهی سفت شدن شیر اهرمی به دلیل خشکی مغزی و واشر است. پس زمانی که شیرهای اهرمی سفت می شوند، نیاز به روغن کاری پیدا می کنند. البته روغن کاری شیرهای اهرمی به راحتی روغن کاری لولای درب اتاق نیست.

عدم تنظیم کنترل دمای آب

از دیگر مشکلات شیرآلات اهرمی می توان به سختی تنظیم درجه حرارت , توسط شیرهای تک اهرمی اشاره کرد. اگر دسته را به یک طرف بچرخانید، آب خیلی گرم خواهد بود و اگر دسته را در جهت مخالف تا انتها بچرخانید، آب یقیناً سرد خواهد بود. اما برای به دست آوردن میزان دمای آب مورد نظر (ولرم یا کمی داغ و یا کمی سرد) ممکن است به مشکل بخورید. در بیشتر موارد مشکل درون کارتریج است که در صورت آسیب دیدگی، آب گرم و سرد را به درستی مخلوط نمی‌کند. بنابراین جایگزینی کارتریج جدید به جای قدیمی مسلماً دمای دقیق‌تری به شما می‌دهد.

تعمیر نشت یا چکه کردن شیر اهرمی

یکی از مشکلاتی که ممکن است پس از نصب شیرآلات بهداشتی اهرمی و سایر شیرآلات  رخ دهد، چکه کردن شیر آب است. این مسأله علاوه بر به هدر رفتن آب باعث ایجاد رسوب و لک و حتی خیس شدن اطراف شیر آب می گردد. علت چکه کردن آب در شیرآلات حمام , شیرآلات آشپزخانه و قسمت زیر سینک متفاوت می باشد.

اما معمولا این مشکل به سادگی قابل حل می باشند و خودتات می توانید با کمی مطالعه و دقت شیرآلات منزل خود را تعمیر کنید.

سر و صدای اضافی شیرآلات

اگر در هنگام باز کردن شیر، صدای سوت یا صدایی بلند را شنیدید، ممکن است مشکل نخست واشر باشد. استفاده طولانی مدت باعث می‌شود که واشر لاستیکی مسطح یا خراب شود. همچنین ممکن است شل بسته شدن مغزی نیز , باعث ایجاد سر و صدا شود.

 •  سرپوش را از سر شیر با استفاده از آچار باز کنید. سپس آن را تمیز کرده و اگر بر روی توری آن خرابی مشاهده کردید، قطعه جدید را جایگزین کنید.
 •  اگر مشکل صدا از سرپوش حل نشد، بهتر است سراغ قطعات دیگر بروید.
 •  شیرهای اصلی زیر کابینت یا روشویی دستشویی را ببندید.
 •  با استفاده از آچار اقدام به باز کردم دستگیرها در شیرآلات سنتی (پیچی) کنید.
 •  بعد از در آوردن دستگیره‌ها، مغزی را بیرون آورده و اگر واشر آسیب دیده، شل شده یا از بین رفته، آن با مدل جدیدتر جایگزین کنید.
 •  در این زمان در مورد سالم بودن و عدم زنگ زدگی مغزی نیز بررسی‌های لازم را انجام دهید.
 •  پیچ و قطعات دیگر را مجدداً در جای خود نصب کنید و دستگیره‌ها را در جای خود محکم کنید.

زنگ زدگی شیرآلات

زنگ زدگی و تغییر رنگ شیرآلات یکی از بزرگترین مشکلات شیرآلات می باشد که بسیاری از افراد آن را تجربه کرده اند. اگر مشکلی در مورد لکه یا تغییر رنگ شیرآلات خود داشتید، احتمالا مشکل از آب سخت شهری می باشد. آب سخت به طور کلی در تمام مجاری شیرآلات نفوذ می‌کند و ممکن است از طریق سرپوش به صورت بیرونی قابل مشاهده باشد؛ اما این مشکل بدون این که از نظر ظاهری نغییری ایجاد کند , می تواند باعث بروز مشکلاتی در قسمت داخلی شیرآلات شود.

خوردگی از آب سخت نیز می‌تواند بر چگونگی کارکرد شیرها تأثیر بگذارد. زنگ زدگی می‌تواند باعث کاهش سرعت جریان آب شود و حتی به چرخش سفت شیرها نیز منجر شود. خوردگی شدید باعث ضعیف شدن عملکرد کلی شیرآلات شود.

راه های حل مشکل زنگ زدگی :

شما می توانید با استفاده از سرکه سفید و آب شروع به تمیز کردن شیرآلات کنید. شما می‌توانید سرکه را بر روی یک پارچه تمیز خیس کنید و آن را به طور مستقیم به محل خوردگی بمالید یا سرکه را بر روی منطقه بریزید. سپس، ناحیه مورد نظر را با آب بشویید.

روش دوم تعویض شیرآلات می باشد. جایگزین کردن شیرآلات زنگ زده و قدیمی، تصمیمی هوشمندانه است. تعویض شیرآلات در این مورد می‌تواند از یک سو مشکل زنگ زدگی را بر طرف کند و از سویی دیگر به زیباتر شدن فضای آشپزخانه شما کمک کند.

مشکل کمی فشار آب

 •  مشکل اصلی کمی فشار آب در بیشتر موارد به دلیل وجود مواد معدنی و رسوبات آب است.
 •  برای این مشکل لازم است نخست سرپوش شیر را بررسی کنید.
 •  با استفاده از آچار فرانسه اقدام به باز کردن سرپوش کنید.
 •  اگر سرپوش از رسوبات انباشته است آن را با سرکه و آب تمیز کنید، وگرنه بهتر به تعویض آن اقدام کنید.

نکته آخر

ما در این مقاله در مورد برخی از مشکلات شیرآلات اهرمی صحبت کردیم . به یاد داشته باشید هرچقدر شیرآلات شما با کیفیت تر باشد , مشکلات کمتری را برای شما ایجاد می کند. بنابراین هنگام خرید شیرآلات به کیفیت آن دقت کنید.

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 11 =

نیاز به راهنمایی دارید؟آنلاین هستم