شیرآلات کاهنده مصرف آب

واحدهای مصرف کننده میتوانند با بکارگیری و استفاده از شیرآلات کاهنده مصرف آب، در صرفه جویی آب کمک کنند. این نوع از شیرآلات شامل وسایل کاهنده جریان، کاهنده فشار، افزایش دهنده سرعت خروجی آب، کاهنده حجم مخزن، اندازه گیر جریان، سیستم تصفیه جریان و ابزار استفاده مجدد از آب می باشند.

اندازه گیری جریان آب باعث ایجاد حساسیت در مصرف کننده نسبت به میزان مصرف در هر فعالیت و قیمت آب متناظر با آن نوع از فعالیت می شود و در نهایت منجر به تشویق کاهش مصرف در مصرف کننده میگردند. ابزارهای کنترل جریان، به شکل فیزیکی باعث ایجاد مانع و محدودیت در میزان حجم جریان خروجی و قابل دسترس مصرف کننده می‌شوند. 

در شیرآلات کم مصرف، میزان آب کمتری در زمان مشخص برای مصرف کننده توزیع خواهد شد و در نتیجه مصرف کاهش خواهد یافت. افزودن سرعت خروج آب از دهانه خروجی، باعث ایجاد کارایی بیشتر در بعضی فعالیتها نظیر شستشوی ماشین، شستشوی توالتها و … می شود.

این امر با نصب یک کنترل کننده خروجی سطح جریان امکان پذیر می باشد. برای بعضی مناطق که از کمبود شدید آب رنج می برند، نصب یک تصفیه کننده آب جهت جلوگیری از هدر رفت آن، منطقی به نظر می رسد. البته معمولاً این گونه وسایل به جز موارد و مناطق خاص و استثنایی، قابل توصیه نیستند. همچنین در مواردی نظیر استفاده از سیفونها، کاهش حجم مفید مخزن از جمله راهکارهای صرفه جویی در مصرف آب می باشد.

استانداردسازی شیرآلات شامل رعایت نکاتی مهم در ساخت انواع درافشان ها، سردوش ها، شلنگ حمام و شیرهای مخلوط اهرمی می باشد.

همچنین مصرف کنندگان خانگی می توانند مصارف بیرون از خانه مانند باغبانی، شستشوی ماشین و . . . را از طریق روش های مختلف کنترل نموده و از هدر رفتن آب جلوگیری نمایند. این روشها می‌توانند بصورت فیزیکی (استفاده از ابزار) و یا به شکل طبیعی باشند. به عنوان مثال، کاشت گیاهان کم مصرف و متناسب با شرایط اقلیمی منطقه، به عنوان روشی طبیعی و استفاده از آب پاش ها به عنوان روشی فیزیکی، می تواند باعث بهبود کارایی بهره برداری از منابع آب گردد. 

وسایل آب بر: 


وسایل یا تجهیزاتی هستند که فرآیند  آنها وابسته به آب بوده و مصرف کننده هستند مانند ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، کولر آبی و …
 در این وسایل معمولاً کاهش مصرف موکول به فرهنگ استفاده از وسیله بوده و لوازم کاهنده تاثیر چندانی در کاهش مصرف آنها ندارد.


 وسایل آب پخش:

وسایلی هستند که فقط آب را منتقل و پخش می نمایند مانند انواع شیرآلات، سیفون، دوش و …

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − پنج =