انواع شیرآلات ساختمانی

ما باید شیرآلات خانه خود را بشناسیم و شناخت آن به ما کمک ی کند که در صورت بروز هر گونه مشکلی آنها را تعمییر کنیم به جز این موضوع زمان بازسازی خانه یا در هنگام  تعویض شیرآلات خود با دانش و آگاهی از شیرآلات ساختمانی خود می توانید در بازار بهترین انتخاب را داشته باشید در ابتدا ما نگاهی به چهار مدل از شیرآلات بهداشتی می اندازیم که عبارتند از :

شیرآلات توپی (Ball) ، شیر آلات دیسکی (Disc) ، شیرآلات کارتریجی (Cartridge) ، شیرآلات فشاری (Compression)

در این دسته بندی، سه شیرآلات اول (یعنی شیرآلات توپی، دیسکی و کارتریجی) از نوع شیرآلات بدون واشر هستند و آخری (فشاری) از جمله شیرآلاتی است که واشر دارد. حالا با هم به طور دقیق‌تر به هر یک از این شیرآلات و نحوه کارکرد آن‌ها نگاهی می‌اندازیم.

در این شیرآلات ۳ مدل اول مدل شیرالات بدون واشر می باشند و شیرآلات مدل آخر شیرآلات واشر دار می باشند در ادامه هر یک از این شیرآلات رو توضیح می دهیم و در مقالات آتی به جزئیات بیشتری در مورد این شیرآلات می پردازیم.

شیرهای توپی تک اهرمی، انواع شیرآلات ساختمانی

بیشترین استفاده از شیرآلات توپی در آشپزخانه ها می باشد . خب این مدل شیرآلات همانطور که در قبل گفتیم بدون واشر هستند و با یک اهرم کار می کنند بدین ترتیب که این اهرم دور یک کلاهک توپی میچرخد و در بالای بدنه اصلی قرار دارد. وظیفه این اهرم کنترل توپ پلاستیکی یا فلزی است. این اهرم همچنین فشار آب و دمای آب را کنترل می کند. و یکی از معایب شیرآلات توپی این می باشد که به دلیل استفاده قطعات بسیار در این شیرآلات خیلی بیشتر از شیرآلات بدون واشر دیگر که در ادامه توضیح میدهیم چکه می کند.

شیرآلات کارتریجی یا شیرآلات دو اهرمی ، انواع شیرآلات ساختمانی

 این نوع شیرآلات ساختمانی به شیرآلات دو اهرمی نیز معروف هستند  اغلب اوقات تشخیص شیرهای دو اهرمی کارتریجی از شیرهای دو اهرمی فشاری دشوار است چرا که بسیار شبیه به هم هستند با این تفاوت که شیرهای کارتریجی واشر ندارند اما شیرهای فشاری با واشر کار می‌کنند. اما تفاوت دیگر آن‌ها که می‌تواند به خوبی این دو را در نگاه اول از هم مجزا کند احساسی است که هنگام استفاده از اهرم‌ها دارید. شیرهای فشاری نسبت به شیرهای کارتریج اهرم‌های سفت‌تری دارند چرا که اهرم‌ها برای بستن آب نیازدارند که به روی واشرها فشار وارد کنند. اما شیرهای کارتریجی اینچنین نیستند، حتی اگر اهرم را ½ نیز بچرخانید آب باز و بسته خواهد شد و نیازی به هیچ فشاری برای بستن یا بازکردن شیر آب نیست.اما شیرآلات ساختمانی کارتریجی اینگونه نیستند ، فقط کافی است اهرم را ۱/۲ بچرخانید و آب را به راحتی باز و بسته کنید و در حقیقت دیگر نیاز به هیچ فشاری برای بستن یا بازکردن آن لازم نمی باشد.

شیرآلات دیسکی یا تک اهرمی ، انواع شیرآلات ساختمانی

یکی از مدرن ترن شیرآلات ،  شیرآلات دیسکی می باشد این نوع شیرآلات ساختمانی به شیرآلات تک اهرمی نیز معروف هستند که نحوه کار آنها به این صورت است که اهرم آنها بر روی یک بدنه استوانه ای شکل عریض قرار گرفته شیرآلات دیسکی آب گرم و سرد را داخل یک کارترج که به آن کارتریج تعدل فشار نیز گفته می شود ترکیب می کنند . دو تا دیسک سرامیکی در انتهای این مخازن قرار دارد که بالا و پایین میشوند و شدت فشار آب را همیشه کنترل می کنند. دمای آب شما در حقیقت با چرخش این اهرم به چپ و راست گرو و سرد می شود ، این شیرآلات نسبت به شیرآلات دیگر با کیفیت تر می باشند و تعمییرات کمتری نیاز دارند.

شیرآلات ساختمانی فشاری ، شیرآلات دو اهرمی فشاری  ، انواع شیرآلات ساختمانی

شیرآلات فشاری از شیرآلاتی هستند که جزو شیرآلات قدیمی ساختمانی می باشند این شیرآلات همچنین واشر دارند که اغلب این شیرآلات در خانه های قدیمی تر دیده می شود این شیرآلات امروزه در ساختمان های جدید با حالات مختلف دیگری به کار میروند همچنین این شیرآلات جزو ارزانترین شیرآلات محسوب می شوند و  از معایب آن به چکه کردن آب می توان اشاره کرد.

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =