تنظیم نبودن فشارآب در شیرآلات میتواند آزار دهنده باشد. اگر فشار خیلی کم باشد، انجام کارهای شستشو طولانی می شود و اگر فشار بیش از حد باشد، سبب هدر رفتن آب و البته هزینه بالایی خواهد شد. در این بخش به شما یاد میدهیم که چگونه بدون داشتن تجربه و مهارت لوله کشی، تنظیم فشارآب شیرآلات ساختمانی خود را براحتی انجام دهید.

مراحل تنظیم فشارآب شیرآلات ساختمانی

1. شناسایی مشکل

قبل از هر کاری ابتدا باید کم یا زیاد بودن فشارآب را مشخص نمایید. اگر فشار خیلی کم است، شاید هواگیر شیر یا صافی مسدود شده است. اگر فشار خیلی زیاد است، شاید اصلا شیر هواگیر نداشته باشد.

2. چک کردن شیر فلکه ها 

تمام سینک ها دو شیر فلکه دارند یکی برای آب گرم و دیگری برای آب سرد، که زیر سینک قرار گرفته اند و برای بستن آب در هنگام تعمیر استفاده می شوند. بررسی کنید که هر دو شیر فلکه باز باشند؛ زیرا در صورت بسته بودن فشار آب کمتر از حد معمول میشود.

تنظیم فشارآب با نیمه باز گذاشتن این شیرفلکه ها کاملا اشتباه است، زیرا برای کار در دو حالت کاملا باز یا کاملا بسته طراحی شده اند.

3. باز کردن و چک کردن هواگیر 

هواگیر حفره های خیلی کوچکی دارد که آب با فشار از داخل آن عبور می کند و این حفره ها به مرور زمان به خاطر مواد معدنی موجود در آّب و جرم مسدود می شوند.

ابتدا با آچار هواگیر را گرفته و بچرخانید تا باز شود. اگر نتوانستید هواگیر را با آچار بازکنید، مقداری سرکه را داخل یک نایلون ریخته و بعد نایلون را با یک بند پلاستیکی اطراف شیر بپیچید تا یک شب تا صبح بماند. با این دو روش هر گونه رسوب و گرفتگی در هواگیر برطرف میشود.

پس از تمیز کردن هواگیر، دوباره آن را چک کنید. حال باید فشارآب روان و یکنواخت شده باشد. اگر فشار خیلی زیاد است، شاید توری ندارد.

4. چک کردن میزان جریان آب هواگیر 

در کنار بیشتر هواگیرها نرخ جریان آب بر حسب گالن یا لیتر در دقیقه ذکر شده است. اگر میخواهید که فشارآب کم باشد لازم است که یک هواگیر با نرخ جریان کمتر تهیه کنید.

 

اگر فشارآب در تمام منزلتان کم است، تنظیم کننده فشار آّب ساختمان را چک کنید که بصورت یک اتصال زنگ مانند در کنار کنتور آب قرار دارد. قبل از اقدام به تنظیم فشارآب، حتما نحوه تنظیم آن را یاد بگیرید زیرا تنظیم نامناسب باعث نشت یا جریان بیش از حد آب میشود.

 

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + یک =

نیاز به راهنمایی دارید؟آنلاین هستم