شیرآلات | شیرآلات صنعتی | شیرآلات یک طرفه | انواع شیرآلات

در این مقاله می خواهیم درباره انواع شیرآلات یک طرفه با شما صحبت کنیم.

شیرآلات یک طرفه عبور سیال در آن در یک جهت بوده و برای جلوگیری از برگشت سیال و برای یک‌طرفه شدن آن استفاده می شود.

شیرآلات یک طرفه یکی از انواع شیرآلات صنعتی محسوب می شود.

این نوع شیرآلات به طور اتوماتیک کار می‌کنند. به این صورت که با فشار سیال به صورت اتوماتیک از یک طرف باز می‌شوند، و در اثر نیروی سیال بازگردانده می شوند، در نتیجه فنر و جاذبه در جهت عکس بسته می‌شوند.

از شیرهای یک طرفه در دستگاه های صنعتی مانند جک های هیدرولیک، پمپ‌ها، صنایع شیمیایی و تجهیزات نیروگاهی استفاده می‌شود.

انواع شیرآلات یک طرفه

  • شیرهایی که با فشار استاتیک جریان بسته می شوند.
  • شیرهایی که توسط اهرمی خارجی بسته می شوند.

 شیر نوسانی استاندارد

در شیرهای نوسانی یک طرفه، وقتی که دریچه آن برای عبور سیال باز است، اجازه می دهد که سیال از شیر عبور کرده و بعد از پایین آمدن فشار سایل، دریچه به صوت اتوماتیک بسته می‌شود.در این نوع شیرآلات وجود ناهماهنگی برای عبور سیال خیلی کم پیش می آید و اکثر مواقع به طور منظم کار می کند.

از شیرهای نوسانی یک طرفه در مواقعی استفاده می شود که در آن مکان افت فشار زیاد باشد.

از شیرهای نوسانی برای جریانات منظم، آرام و بدون ضربه مورد استفاده قرار می گیرند؛ جریان‌هایی که نامنظم و دارای ضربه باشند، باعث خراب شدن این نوع شیر می شوند.

شیر نوسانی وافر

شیرهای وافر مانند شیر نوسانی استاندارد می باشد، اما با این تفاوت که دور تا دور آن را بدنه شیر احاطه نمی کند. این نوع شیر به این صورت است که وقتی شیر باز شود زبانه به قسمت بالای لوله فشار وارد می‌کند.

 شیر دیسکی

شیرهای دیسکی نیز از نوع شیرهای یک طرفه اتوماتیک هستند. شیرهای دیسکی در مسیر ورود جریان قرار می‌گیرند. این نوع شیر به این صورت کار می کند وقتی که جریان برقرار است، فشاری که در  جریان قرار دارد به واسطه فنر  پشت دریچه را فشرده می‌کند و در نتیجه دریچه باز می شود و جریان را ادامه میدهد.

 شیر دیافراگمی

شیر دیافراگمی از یک دیافراگم پلاستیکی منعطف در یک قسمت مخروطی استفاده می‌شود. برای عبور جریان، دیافراگم از قسمت اصلی جدا شده، و به سمت خط منحرف شده و امکان برقرای جریان به وجود می‌آید.

شیر یک طرفه بالا رفتنی

شیر یک طرفه بالا رفتنی همانطور که از نام آن ها مشخص است کاربردشان استفاده در مسیر هوا، گاز، بخار و آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. وقتی فشار سیال به مقداری ظرفیت حد نساب برسد، قسمت مخروطی شکل شیر جا به جا می شود و جریان عبور سیال برقرار می شود. این نوع شیر امکان ایجاد برای برگشت سریع جریان را فراهم می کند.

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 2 =

نیاز به راهنمایی دارید؟آنلاین هستم