آبکاری شیرآلات , نقش بسیار مهمی در کیفیت شیرآلات ایفا می کند. آبکاری PVD در شیرآلات , بهترین و جدیدترین نوع آبکاری محسوب می شود. در حال حاضر پیشرفته ترین کشور های دنیا مشغول استفاده از این روش می باشند. لازم به ذکر است گروه تولیدی فیروزه نیز از این شیوه بهره می برد.

تعریف آبکاری PVD در شیرآلات

مقاوم ترین نوع آبکاری، آبکاری PVD یا رسوب گذاری فیزیکی از بخار فلز است. در این نوع آبکاری، لایه هایی بسیار خالص در اثر تبخیر در شرایط خلأ بر روی سطوح جامد تشکیل می گردد. اصول این نوع آبکاری که روش های مختلفی دارد، عموماً بر پایه اثرات فیزیکی می باشد. البته واکنش های شیمیایی که ممکن است در شرایط خاص پیش بیاید نیز, در فناوری انباشت لایه های خاص رنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

این فرآیند در یک محفظه ی خلاء در دمای بین 150 تا 500 درجه سانتی گراد انجام می شود. در این روش بعد از تمیز کردن اتصالات , با استفاده از یک فرایند شیمیایی به نام پاسیویشن ،تجهیزات ایمن می شوند سپس با فشار مطلوب پمپ می شوند و پوشش رسوب بخار شروع به اسپری شدن می کند.

دلایل استفاده از آبکاری PVD

  • آبکاری PVD کاملا با محیط زیست سازگار بوده و هیچ ماده سمی ای در تولید آن استفاده نشده است. این روش آبکاری به دلیل سازگاری با محیط زیست بسیار مورد استقبال حامیان محیط زیست قرار گرفته است.
  • این نوع پوشش و آبکاری بسیار نازک می باشد و از جنس استیل ضد رنگ است. یکی از بزرگترین مزایای این روش آبکاری عدم تغییر ابعاد محصولات و سبک بودن آن می باشد.
  • این نوع آبکاری مقاومت شیرآلات را در مقابل فرسایش و خط و خش افزایش می دهد. شیرذآلات دارای آبکاری پی وی دی دارای رنگی ثابت می باشند و در طولانی مدت در اثر وجود در محیط مرطوب دچار زنگ زدگی نمی شوند

سایر مصارف آبکاری PVD

جالب است بدانید آبکاری پی وی دی فقط برای شیرآلات کاربرد ندارد. این نوع آبکاری به دلیل بالا بردن مقاومت در بسیاری از صنایع دیگر مانند هوافضا و ساخت قطعات خودرو نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای روکش تزئینی ساعت های لوکس و سلاح گرم نیز از آبکاری پی وی دی استفاده می کنند

پوشش PVD در طیف گسترده ای از برنامه ها ، از هوافضا و صنعت قطعات خودرو به دلیل خاصیت سخت کنندگی ، از روکش تزئینی روی ساعتهای لوکس و سلاح گرم استفاده می شود

انواع آبکاری شیرآلات

آبکاری نیکل

نیکل با رنگی سفید و شبیه به نقره اما کمی متمایل به زرد، یکی از اولین و مهمترین فلزاتی بوده که در آبکاری مورد استفاده قرار گرفته است. این فلز مغناطیسیِ صیقل پذیر و جوش پذیر دارای خاصیت انبساط و انقباض نیز می باشد.

آبکاری نیکل در واقع در اثر برقراری جریان مستقیم بین قطب های مثبت و منفی و در نتیجه حرکت یون ها در محیط الکترولیک حاصل می گردد. این فرآیند شامل حل شدن یک الکترود (آند یا قطب مثبت) و ته نشین شدن نیکل فلزی بر روی شیرآلات (کاتد یا قطب منفی) می باشد.

 

انواع آبکاری شیرآلات | آبکاری نیکل در شیرآلات | آبکاری شیرآلات

 

آبکاری کروم

کروم که در سال 1798 میلادی کشف شد، فلزی است سخت، شکننده و به رنگ سفید-نقره ای است که در مقابل گازها، مواد قلیایی و نمک ها مقاومت خوبی دارد؛ اما اسید سولفوریک، اسید کلریدریک و سایر اسید های هالوژن دار بر روی آن تاثیر می گذارد. جهت براق و مقاوم شدن برخی از فلزات در مقابل خورده شدن و زنگ زدن، سطح آن ها را با لایه نازکی از کروم می پوشانند. قدرت انعکاس سطح کروم کاری شده حدود 56 درصد می باشد و آبکاری کروم کروم تا 65 درجه سانتیگراد مقاوم بوده و کدر نمی شوند

امروزه معمولا شیرآلات به دلیل آبکاری های متفاوت دارای رنگ های متفاوتی نیز می باشند. در بین تمامی رنگ های شیرآلات , رنگ کروم پر طرفدارترین رنگ می باشد.

برای دیدن محصولات آبکاری کروم تولید شرکت فیروزه روی قسمت لینک شده کلیک کنید.

 

آبکاری شیرآلات | انواع آبکاری شیرآلات | آبکاری PVD

آبکاری الکترولاک (الکتروفورتیک)

الکترولاک فرآیندی دو مرحله ای، سریع و با قیمت نسبتاً مناسب است. در مرحله اول این فرآیند، ذرات پودری باردار معلق در محیط مایع (سوسپانسیون) در اثر برقراری میدان الکتریکی از سمت یک الکترود به سمت الکترود دیگر (بطور مثال شیرآلات) با بار مخالف هدایت می شوند. در مرحله دوم این ذراتِ جمع شده، پوششی منسجم بر روی آن تشکیل می دهند. این پوشش شکل جسمی که بر روی آن نشسته است را می گیرد. به همین دلیل می توان با تغییر اندک جای الکترودها و طراحی آنها از این فرآیند بر روی سطوح متفاوت صاف، استوانه ای و هر نوع شکل دیگری انجام گیرد.

آبکاری شیرآلات | انواع آبکاری شیرآلات | آبکاری الکترولاک | آبکاری الکتروفورتیک

بهترین نوع آبکاری چیست ؟

بی شک آبکاری PVD ، مقاوم ترین و بهترین آبکاری شیرآلات است. شاهد این ادعا نیز مقاومت 700 ساعته قطعه آبکاری شده در تست سالت اسپری است.

در رده دوم مقاومت، آبکاری نیکل-کروم قرار دارد. این نوع آبکاری برای شیرآلات قدیمی ترین و رایج ترین نوع بوده است و مقاومت و کیفیت بالایی نیز دارد.

پس از آن، روش آبکاری الکترواستاتیک سومین رتبه را از نظر مقاومت به خود اختصاص می دهد. در آبکاری الکترواستاتیک رنگ به دلیل پخته شدن در کوره دوام خوبی در تست های آبکاری نشان می دهد.

تکنیک رسوب دهی الکتروفورتیک (EPD) در مرتبه چهارم مقاومت قرار داشته و برای آبکاری شیرآلات نسبت به روش های یاد شده در اولویت نیست. علت آن هم خش پذیری و احتمال آسیب به لایه زیرین از ناحیه همین خش ها است.

لازم به ذکر است تولیدی فیروزه در تولید محصولات خود از تمامی روش های آبکاری بهره می برد. برای دیدن محصولات فیروزه به همرا مشخصات دقیق روی قسمت لینک شده کلیک کنید.

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + سیزده =

نیاز به راهنمایی دارید؟آنلاین هستم