شیرآلات آشپزخانه

شیرآلات آشپزخانه که به آن شیرآلات ظرفشویی نیز میگویند از متداول ترین و پرفروش‌ترین شیرآلات هستند که جزیی از شیرآلات بهداشتی ساختمان هستند. از آنجا که ظروف بزرگ نیز باید براحتی زیر شیر آشپزخانه قرار بگیرند، آبریز این شیرها ارتفاع بیشتری دارد. امروزه خریداران برای انتخاب شیرآلات مناسب دو فاکتور جنس و طرح مناسب با دکوراسیون داخلی منزل را در نظر میگیرند.

یکی از مناسبترین نوع شیرآلات آشپزخانه دارای شلنگ (شیر شاوری) میباشد. این شلنگ که در بدنه خود شیر تعبیه میشود، برای هدایت آب روی سینک ظرف‌شویی مورد استفاده قرار میگیرد و با کشیدن سردوش، به صورت فنری از شیر جدا میشود.

انواع شیرآلات آشپزخانه به جهت نصب 

  • شیرآلات متصل به سینک

همانطور که از نامش پیداست این شیرها روی سینک نصب میشوند و برای استاندارد بودن حتما باید چند حفره و همچنین یک صفحه محافظ ( یک صفحه پوششی در پایه شیر) برای پوشاندن حفره های اضافی داشته باشند.

اگر میخواهید خیلی سریع آشپزخانه خود را تغییر دهید و از همان سینک موجودتان استفاده کنید، این نوع شیرآلات گزینه مناسبی هستند اما یادتان باشد که سینک شما انتخاب نوع شیرآلات را برایتان محدود می کند.

  • شیرآلات روی کابینت

در این مدل شیر بصورت مستقیم در بالای کانتر نصب میشود و از آنجا که ظاهری بدون درز و شکاف دارد، برای آشپزخانه های امروزی بسیار مناسب است اما از آنجا که در بالای کانتر نصب میشوند ممکن است تجمعی از آب، گرد و خاک و دوده بین شیرآب و دیوار وجود داشته باشد.

  • شیرآلات متصل به دیوار

باید شیری که به دیوار نصب می کنید با سینک شما هماهنگ باشد، همچنین باید فاصله و محل نصب دقیقا اندازه گیری شود تا بتواند نیاز شما را بخوبی برطرف کند.

انواع شیرآلات آشپزخانه

  • شیرآلات شیک و حرفه ای

این شیرها از نظر طراحی و عملکرد مدرن میباشند، و برای هر آشپزخانه ای مناسب نیستند، بهتر است این نوع شیر را بر روی سینک آشپزخانه گرانیتی یا سرامیکی یا سینک استیل ضد زنگ و با کیفیت نصب کنید.

محبوبترین  شیرآلات حرفه ای Vellamo Hanbury است که برای استفاده کودکان مناسب بوده و علاوه بر عملکرد آبپاچ، بلکه یک حلقه چرخان ثانویه نیز دارد که اگر فقط میخواهید یک لیوان آب پر کنید یا دستان خود را بشویید ، استفاده از آن ساده تر باشد.

  • شیرآلات وزن دار

این شیرآلات سنگین، در انتهای شلنگ وزنه ای دارند که شلنگ و نطفه را به داخل محفظه خود باز میگرداند. آنها به اندازه شیرهای دیگر پیچیده نیستند، و وقتی شیر و یا همان حالت آبپاچ را بیرون می کشید، مقاومت آنچنانی از طرف قسمت دیگر شیرآلات وجود ندارد، فقط امکان برگرداندن آبپاچ به حالت اولیه و به صورت اتوماتیک وجود ندارد.

  • شیرآلات بهداشتی آبپاچ

این شیرها معمولاً دارای چندین الگوی پاشش هستندکه مانند یک جریان هوادهی معمولی و دوش مانند اسپری، با فشار دادن یک دکمه روی شیرآلات بیرون کشیده میشوند. این شیرهای اسپری مانند برای تمیز کردن ظروف یا سینک بسیار عالی هستند.

  • شیرآلات با آبپاچ جداگانه

این شیرها یک آبپاچ جداگانه در کنار شیر دارند، که شما علاوه بر یک شیرآب آشپزخانه معمولی یک شیرآلات آبپاچ نیز دارید.

انواع دسته شیرآلات آشپزخانه 

  • شیرآلات تک اهرمی

این دسته از شیرآلات بصورت جهت دار میچرخند و با حرکت اهرم به بالا و پایین جریان آب تنظیم میشود و دقت تنظیم حرارتی آنها کمتر از شیرهای دو اهرمی است. این نوع شیرها اغلب طرحی قوس دار دارند که برای شستن ظروف بزرگ در سینک بسیار سازگارند.

  • شیرآلات دو اهرمی

این شیرها معمولا به حداقل سه حفره برای نصب نیاز دارند. برای آب سرد و گرم اهرم های جداگانه اختصاص داده شده و تنظیم حرارت آب محسوس تر است. اگر یکی از اهرمها نشتی پیدا کند، مبا بستن فلکه آن اهرم همچنان میتوانید از شیرآب استفاده کنید. این شیرها بخاطر تعویض مستقل شیر و اهرم برای تغییر آسان دکوراسیون بسیار مناسب هستند.

  • شیرآلات دست آزاد (هندزفری)

آپشن هندزفری با یک سنسور فعال میشود، و میزان حرارت و شدت آب نیز با اهرمی که در کنارش تعبیه شده تنظیم میگردد. این مدل شیرها برای کسانی که درد مفاصل دارند و یا کودکان بسیار مناسب هستند، زیرا بطور اتوماتیک آب را قطع کرده و در مصرف آب نیز صرفه جویی میکنند. هیچ راهی برای تنظیم درجه حرارت و یا جریان آب از طریق حالت لمسی وجود ندارد و به تعویض مرتب باطری نیاز دارند.

جنس و روکش شیرآلات آشپزخانه

همانطور که در مطالب قبلی نیز اشاره کردیم تمامی شیرآلات بهداشتی از جنس برنج و سرب خشک هستند که با روکشی از آلیاژ های استیل، برنز، کروم، نیکل و برنج آبکاری میشوند.

قیمت انواع شیرآلات آشپزخانه

انواع شیرآلات آشپزخانه که با صفحات سرامیکی و استیل تولید میشوند، دوام و ماندگاری بیشتری دارند. شیرهای مدل برنجی سنگین تر و گران تر از بقیه شیرآلات هستند.

از انتخاب و خرید شیرآلات پلاستیکی که معمولا ارزانتر از بقیه هستند، خودداری کنید زیرا پس از مدتی مجبور به صرف هزینه مجدد برای نعویض آن خواهید شد.

اگر بدنیال شیرآلاتی با کیفیت و با قیمت مناسب هستید، با مشاهده تنوع گسترده شیرآلات فیروزه به لحاظ جنس، طراحی و قیمت و مهمتر از همه بهره مندی از مشاوره کارشناسان میتوانید مناسب ترین شیرآلات آشپزخانه را برای خود تهیه کنید.

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 9 =

نیاز به راهنمایی دارید؟آنلاین هستم