شیرآلات | شیرآلات بهداشتی | شیرآلات برنجی | شیرآلات ساختمانی | تولید کننده شیرآلات

در این مقاله میخواهیم شما را با انواع شیرآلات برنجی آشنا کنیم.

معمولا شیرآلات برنجی را با شیرهای گازی می شناسند. زیرا برای ساخت شیرآلات گازی از مواد برنجی استفاده میکنند. از مواد برنجی با درصدی از عناصر آلیاژی در طراحی شیرهای گازی به کار می رود.

برای این نوع شیرآلات از دریچه ها برای متوقف کردن و تنظیم جریان آب استفاده می شود و انواع شیرآلات برنجی دارای جوانب مثبت و منفی و کاربردهایی است که برای آن مناسب تر است. بیشتر دریچه های سیستم لوله کشی مسکونی بخشی از سیستم آبرسانی هستند و برای کنترل جریان آب تحت فشار از آب و یا چاه خصوصی استفاده می شوند. بیشتر شیرها و دریچه ها در مواد مختلف از جمله برنز، برنج و پلاستیک PVC در دسترس هستند.

انواع شیرآلات برنجی:

  • شیرآلات گلوب

این نوع از شیرآلات برنجی برای تنظیم یا شتاب جریان آب در برنامه های لوله کشی استفاده می شوند. این نوع دریچه نام خود را از برآمدگی موجود در بدنه سوپاپ می گیرد، شکلی که در انواع دیگر سوپاپ یافت نمی شود. از آنجا که دریچه های گلوب برای تنظیم جریان مناسب هستند، آنها اغلب برای شیرهای روباز و شیرهای نرم افزاری مشابه استفاده می شوند. دسته روی شیر گلوب معمولاً دستگیره پیچشی است هنگامی که ساقه استوان را به سمت پایین صندلی داخلی سوار می کند، جریان آب کاملاً متوقف می شود. ساقه را می توان به تدریج به دور از صندلی شیر بلند کرد تا دقیقاً میزان آب جاری شده از دریچه را کنترل کنید.

  • شیرآلات دروازه ای

شیر دروازه ای رایج ترین نوع شیرآلات در کاربردهای لوله کشی هستند. دریچه های دروازه برای خاموش کردن آبرسانی بسیار معتبر هستند و معمولاً به عنوان دریچه های خاموش در خطوط آبرسانی اصلی و شاخه مورد استفاده قرار می گیرند، اگرچه دریچه های توپ به تدریج در این برنامه ها محبوب تر می شوند. ممکن است که قطعات فلزی داخلی دچار خوردگی شوند. در این نوع شیرآلات، دریچه های دروازه با بالا بردن یا پایین آوردن یک دروازه داخلی با استفاده از دسته یا دستگیره ای که در قسمت بالای شیر قرار دارد، جریان آب را کنترل می کنند. شیر دروازه ای به گونه ای طراحی شده اند که کاملاً باز یا بسته باشد. که به طور کامل جریان را متوقف می کند. استفاده از آنها برای تنظیم جریان آب می تواند این دریچه ها را از بین ببرد.

به این نکته توجه داشته باشید که دریچه های دروازه ای را هرگز نباید برای کنترل حجم جریان استفاده کرد.

  • شیرآلات پروانه ای

این نوع شیرآلات برنجی در شرکت های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

  • شیرآلات کاهش فشار

همانطور که از نام این شیر مشخص است، برای کاهش فشار کلی آب در یک سیستم لوله کشی استفاده می شود. شیرهای کاهش فشار برای باز کردن یا بستن جریان آب استفاده نمی شوند بلکه برای کاهش فشار کلی آب، آن را به پایین می اندازند.

  • شیرآلات دریچه ای

این نوع از شیر یکی از مطمئن ترین نوع شیرآلات هستند که برای قطع کردن آب اصلی و برای قطع کردن خط مسیر آب مورد استفاده قرار می گیرند. از نظر داخلی این شیرها دارای یک توپ با سوراخ در وسط هستند که به یک دستگیره بیرونی از نوع اهرمی وصل می شود. هنگامی که دسته موازی با لوله آبرسانی است، شیر باز است. هنگامی که عمود باشد، شیر بسته است. این دسته به عنوان یک کمک بینایی مفید عمل می کند، بنابراین شما با یک نگاه می دانید که آب بسته یا باز است. مانند دریچه های گیت، یک دریچه توپ به عنوان دریچه ای همه چیز یا هر چیزی طراحی شده است، به این صورت که باید کاملاً باز باشند تا جریان کامل داشته باشند، یا کاملاً بسته شوند تا تمام جریان آب متوقف شود.

  • شیرآلات چک

شیر چک یک شیر مخصوص است که برای حفظ جریان آب تنها در یک جهت و برای جلوگیری از جریان در جهت مخالف استفاده می شود. و همچنین  می تواند برای متوقف کردن کامل جریان آب در هر دو جهت مورد استفاده قرار گیرد.

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + بیست =