شیرآلات | شیرآلات بهداشتی | شیرآلات برنجی | شیرآلات ساختمانی | تولید کننده شیرآلات

شیرآلات برنجی یکی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین نوع شیرآلات هستند و معمولا از آنها در صنایعی که نیاز به اتصالات هیدررولیک دارند، استفاده میشود. در انواع شیرآلات برنجی از دریچه ها برای متوقف کردن و تنظیم جریان آب استفاده می شود و بیشتر دریچه های سیستم لوله کشی مسکونی بخشی از سیستم آبرسانی هستند. هرچه میزان روی در این شیرآلات بیشتر باشد، مقاومت مکانیکی آن افزایش می یابد.

از شیرآلات برنجی در موارد متفاوتی چون ساختمان ها، صنایع پتروشیمی، صنایع نفت و گاز، آتش نشانی، انتقال آب، تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، سیستمهای پنوماتیک و پزشکی ، تاسیسات منتقل کننده بخارهای اشباع و … استفاده میشود.

انواع شیرآلات برنجی:

  • شیرآلات گلوب

این نوع از شیرآلات برنجی برای تنظیم یا شتاب جریان آب در سیستم های  لوله کشی استفاده می شوند. دریچه های گلوب برای تنظیم جریان آب مناسب هستند، و اغلب از آنها برای شیرهای روباز و نرم افزاری استفاده می شود. دسته این شیرها معمولاً دستگیره ای پیچشی است تا جریان آب را کاملاً متوقف سازد.

  • شیرآلات دروازه ای

این شیرها رایج ترین نوع شیرآلات در کاربردهای لوله کشی هستند. دریچه های دروازه برای خاموش کردن آبرسانی بسیار معتبر بوده و معمولاً به عنوان دریچه های خاموش در خطوط آبرسانی اصلی و شاخه مورد استفاده قرار می گیرند، اگرچه دریچه های توپ به تدریج در حال محبوب تر شدن هستند.

در این نوع شیرآلات، دریچه های دروازه با بالا بردن یا پایین آوردن یک دروازه داخلی با استفاده از دسته یا دستگیره ای که در قسمت بالای شیر قرار دارد، جریان آب را کنترل می کند. دریچه های دروازه ای را هرگز نباید برای کنترل حجم آب استفاده کرد.

 

  • شیرآلات پروانه ای

دریچه های پروانه ای شبیه به دریچه های توپی هستند، و با یک دسته اهرمی شیر باز و بسته میشود. در داخل آنها از یک دیسک فلزیبرای تنظیم جریان آب استفاده شده است. یک دریچه پروانه ای می تواند دقیقاً میزان جریان آب را تنظیم کند اما واشر داخل شیر بعد از چند نیاز تعمیر پیدا میکند. این شیرآلات کاربردهای صنعتی دارند و معمولاً در شیرآلات خانگی یافت نمی شوند.

این شیرآلات بمنظور کاهش فشار کلی آب در یک سیستم لوله کشی استفاده می شوند، و از آنجا که معمولاً دارای چشمه و دیافراگم هستند، تا حد مشخصی فشار آب را تنظیم میکنند. از این شیرآلات معمولا در خانه هایی که فشار آب نسبتا بالا است استفاده میشود تا به سیستم های لوله کشی خانه آسیب نرسد.

  • شیرآلات دریچه ای

این نوع از شیر یکی از مطمئن ترین نوع شیرآلات هستند که برای قطع کردن آب اصلی و برای قطع کردن خط مسیر آب مورد استفاده قرار می گیرند. از نظر داخلی این شیرها دارای یک توپ با سوراخ در وسط هستند که به یک دستگیره بیرونی از نوع اهرمی وصل می شود. هنگامی که دسته موازی با لوله آبرسانی است، شیر باز است. هنگامی که عمود باشد، شیر بسته است. این دسته به عنوان یک کمک بینایی مفید عمل می کند، بنابراین شما با یک نگاه می دانید که آب بسته یا باز است. مانند دریچه های گیت، یک دریچه توپ به عنوان دریچه ای همه چیز یا هر چیزی طراحی شده است، به این صورت که باید کاملاً باز باشند تا جریان کامل داشته باشند، یا کاملاً بسته شوند تا تمام جریان آب متوقف شود.

  • شیرآلات چک

این شیرآلات نوع مخصوصی هستند که برای حفظ جریان آب تنها در یک جهت، جلوگیری از جریان در جهت مخالف و یا متوقف کردن کامل جریان آب در هر دو جهت مورد استفاده قرار میگیرند. این شیرها دستگیره کنترل ندارند و از انواع مکانیسم های داخلی شامل طرح های کنترل توپ و طرح های بررسی دیافراگم استفاده میکنند.

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =

نیاز به راهنمایی دارید؟آنلاین هستم