آبکاری شیرآلات بهداشتی | شیرآلات بهداشتی | شیرآلات

شیرآلات ایرانی بخریم یا خارجی ؟

در مورد شیرآلات نمی توان با اطمینان گفت جنس خارجی بهتر می باشد یا ایرانی بهتر است. به دلیل اینکه همه ی شرکت های اروپایی یا آمریکایی ، سفارش محصولاتشان را به کشور چین می دهند و چین تحت لیسانس این شرکت های اصلی به تولید  شیرالات بهداشتی می پردازد.همراه با این محصولات ، خود چین هم محصولاتی نیز تولید می کند که با کمی کیفیت پایین تر مشابه محصولات تحت لیسانس می باشد ، اما می توان گفت تفاوت چندان زیادی هم  را ندارند. با ما همراه باشید با انواع آبکاری شیرآلات بهداشتی .

بعضی از شرکت های ایرانی هم قطعات خود را از چین وارد می کنند و تحت لیسانس یک شرکت اروپایی آنها را مونتاژ  می کنند و با پنج سال خدمات پس از فروش به بازار عرضه می کنند. اما باید گفت که شرکت های قدیمی معتبری هم مثل شیبه وجود دارند ، که،  امروزه شیرآلات فیروزه به عنوان یکی از بهترین تولید کنندگان شیرآلات به حساب می آید.

چرا شیر آب سرد همیشه در سمت راست قرار دارد ؟

در قرن نوزدهم که لوله کشی به تازگی ابداع شده بود و آب گرمی وجود نداشت ، آب توسط یک تلمبه دستی مورد استفاده قرار می گرفت ، و از آنجا که بیشتر مردم راست دست بودند ، دسته این تلمبه در سمت راست آن نصب می شد.

سال ها بعد که تکنولوژی آب گرم بوجود آمد ، بدلیل اشغال بودن سمت راست در سمت چپ قرار گرفت. امروزه حتی پس از طراحی شیرآلات کلاسیک ، شیر آب سرد در جای قبلی خود باقی  است .

 

انواع آبکاری شیرآلات :

بعد از جنس بدنه ، مهم ترین مورد پوشش خارجی یا همان آبکاری می باشد ، در ادامه می خواهیم به انواع آبکاری شیرآلات بپردازیم.

آبکاری شیرآلات بهداشتی با روکش کروم

روکش کروم رنگی سفید مایل به آبی دارد. قدرت انعکاس سطح کروم کاری و صیقلی شده در حد ۶۵%  می باشد ، که این عدد برای نقره ۸۸% و  نیکل ۵۵% است. اما با گذشت زمان خاصیت انعکاس نقره و نیکل ضایع می شود ، در حالی که در مورد کروم تغییری حاصل نمی شود. همچنین کروم در مقابل گازها ، مواد قلیایی و نمکها مقاوم  می باشد.

آبکاری شیرآلات بهداشتی با روکش برنج

برنج آلیاژی از دو فلز مس و روی است ، از این فلز بخاطر کاربردهای خاص در جاهای مختلف استفاده می کنند. برنج رنگی تقریبا زرد را دارد که شبیه به رنگ طلا می باشد و به همین علت در بازار به شیر آلات روکش طلا معروف  می باشد. مس داخل برنج به آن خاصیت میکروب کشی می دهد ، و به همین خاطر از برنج به عنوان دستگیره و دیگر فلزات رایج در بیمارستان ها استفاده می کنند.

 

آبکاری شیرآلات بهداشتی با روکش مس

مقاومت مس در برابر خوردگی باعث شده انواع ظروف ، مخازن و لوله هایی که در معرض آب  می باشند ، را از آلیاژ های مسی بسازند. هنگامی که مس در معرض هوا قرار می گیرد ، در سطح بیرونی این فلز یک لایه سبز کم رنگ تشکیل می شود که زنگار نام دارد و مس را از زنگ زدن و خوردگی محافظت نیز می کند.

آبکاری شیرآلات بهداشتی با روکش برنز

معروف ترین نوع برنز آلیاژی از مس و قلع  است ، که به آن برنز قلع دار نیز می گویند. برنز های قلع کار شده محکم تر از برنج ها  می باشند . می توان گفت روکش برنزی جایگزین خوبی برای روکش مسی  می باشد و قیمت مناسب تری نسبت به آن را دارد این شیرالات.

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − یک =